Outlook 2011 ı harfi sorunu

Merhaba,

Macbook kullanan bir çok kişinin karşılaştığı özelliklede ı harfinde yaşanan bir problemin nasıl çözülmesi gerektiğinden bahsedeceğim.

Problemin kısa tanımı : Macos üzerinde çalışan outlook 2011 ve üstü eposta programlarında kullanılan Türkçe karakterlerin karşı tarafta hatalı gözüküyor olması.

Bu problemin ana nedeni text encoding yapısıdır. Gönderdiğiniz epostalarda en üstten format > text encoding sekmesine girdiğinizde bu alanın otomatik olarak set edilmiş olduğunu görürsünüz. Eğer office service pack’iniz 14.2.0 öncesi ise göndereceğiniz her epostada bu alana gelip Turkish ISO paketini seçmeniz gerekir bu da çoğu zaman atlanan bir işlem olacaktır.

Eğer en son service pack’e sahipseniz fotmat > text encoding menüsünde en altta default text encoding diye bir alan olacaktır. Bu sekmeye bastığınızda en altta “preferred encoding for new messages” textinin yanında default olarak Turkish (ISO) paketini seçmeniz yeterli olacaktır. Bu menüye ayrıca ; Outlook > Email > Composing > sekmelerinden de ulaşabilirsiniz.

Eğer “preferred encoding for new messages” bu satır sizde gözükmüyor ise bilin ki kullandığınız outlook 2011 eski bir sürümdür. Yapmanız gereken En üst solda Help > Check For updates > yolunu kullanarak en son service packi yüklemek. Bu işlemi yaptıktan sonra “preferred encoding for new messages” bu satır aktif olacaktır ve hemen yanından default text encoding paketini seçebiliyor olacaksınız.

İyi Günler Dilerim,

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın