Senaryo Nedir ?

Senaryo Nedir ?

Bir filme ya da diziye konu olacak olayların mekan, zaman detayında sahnelere ayrılarak kaleme dökülmesine verilen addır.

Senaryo iki ana süreçten oluşur. Senaryo süreci ise temel olarak 2 ana maddede işlenebilir.

 1. Ön Hazırlık Süreci
 2. Senaryo Süreci
  1. Senaryo Yazım Dili
  2. Net İfadeler
  3. Herkes kendi işini yapmalı
  4. Konuşturma hareket ettir (En sevdiğim)
  5. Sayfa Sayısı

Peki neden senaryo yazarız ?

Aslında bu sorunun cevabı basit. Senarist aklından geçen hikayeyi filmin çekiminde yer alan diğer ekiplere en doğru şekilde ancak senaryo yolu ile anlatır. Burada çoğu zaman karıştırılan detay bunun bir kitap olmadığıdır. Senaryo kitap olmadığından ne çok detaylı ne de çok detaysız yazmak gerekir. Buna bir örnek verelim ;

Gecenin buğulu karanlığında önünü gökyüzündeki yıldızların aydınlatmasını seviyordu, usulca yürürken bir kenar mahallenin caddesinde..Etraftaki tek ses kalp atışıydı diye düşünürken buna karanlığın içinden gelen çıtırdamalar eşlik ediyor hatta birde soğuğun verdiği etki ile titreyen dişleri. Peki bu hırlama ne idi. Arkasını döndüğü anda karanlığın içerisinde kalan son dakikalarının değerini anlatan kıpkırmızı iki göz ve sayamadığı kadar diş gördü. Aklından geçen tek şey geride bıraktığı hayalleri idi..

Şimdi yukarıdaki paragraf hayalimizde bir çok şeyi canlandırmış olabilir. Ancak senaryoda bu iş böyle yapılmaz çünkü burada yönetmenin, oyuncunun işine müdahale etmiş oluyoruz. Yukarıda başlıklarını verdiğim kurallardan biride bu. Herkes kendi işini yapmalı 🙂

Doğrusunu parça parça inceleyelim.

Cadde / Dış / Gece

Soğuk bir havada burak ıssız bir caddede yürümektedir.

Buraya kadar olan kısımda oyuncuya ve yönetmene atıfta bulunuyoruz. Issız bir cadde ve soğuk bir havayı seyirciye yansıtmak tamamen onların görevidir. Kişi burada ellerini birbirine sürtüp ısıtmaya çalışabilir, ıssız kısmında etrafta hiç bir şey olmayabilir. Sadece kalp atışını verilir vs vs..

Yukarıda anlatmak istediğim şu idi. Siz durumu oluşturun. Gerisini sizler gibi profesyonel olan diğer arkadaşlara bırakın. Bu noktada da en çok karıştırılan kısım şudur. Yukarıdaki arkadaşın şöyle bir cümle kurması : “Çok ıssız bir yolda üşüyerek yürüyorum” bunu anca komedi filmlerinde görürüz. Aksi mümkün değildir.

Şimdilik senaryo yazımı kısmına bir giriş yaptık. Bir sonraki yazımda yukarıda belirttiğim maddeleri tek tek açıklıyor olacağım.

İyi Günler Dilerim,

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın