Css Class Kullanımı Ders 2

Css de Class kullanımı

Merhaba,

Bir önceki dersimizde css konusuna hafif bir giriş yapmıştık. Css in ne olduğunu ve ne amaçla kullanıldığı konusunda kısa bir bilgi verip bir html elementine nasıl css üzerinden görsellik ekleyebildiğimize değinmiştik.

İlk olarak css de class kullanımını işleyelim.

Html sayfalarında bildiğimiz üzere elementler bulunmaktadır. Bu elementler tek tek olabildiği gibi iç içede bulunabilir.

Örneğin bir div içerisinde birden fazla html elementi olabilir. Aynı zamanda bu html elementleri div içinde olduğu gibi divin dışında da olabilir. Bu tarz durumlarda css yazarken class özelliğini kullanmamız bize kolaylık sağlayacaktır. Nasıl mı ?

 

Yukarıdaki Merhaba yazısına deneme adında bir class atadık. Artık biz bu deneme classının içerisinde ne değiştirirsek değiştirelim Merhaba yazızı bundan etkilenecektir. Burada eklemek istediğim evet biz bu div elementine deneme classını ekledik ancak bu deneme classını biz başka elementlere de aynı zamanda ekleyebiliriz. Hemen bunada bir örnek yapalım.

 

Gördüğümüz üzere div ve p elementlerine aynı classı ekledik. Hemen css içerisinde classımızıda oluşturalım.

 

Bu yaptığımız işlem ile iki elementede arial fontunu ve ve kırmızı rengi atadık. Peki ben bu classı kullanan her element değilde sadece benim istediğim elementler bu özellikleri alsın demek istersem ? O zaman classımızı hemen modifiye ediyoruz.

 

Bu sayede classımız sadece div içerisinde kullanılır ise aktif olacak.

Bir sonraki dersimizde id kullanımını işleyeceğiz.

İyi Günler Dilerim,

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın