Css Image Opacity (Transparency – Saydamlık) Ders 16

Merhaba,

Bu dersimizde Css kullanarak resim dosyalarına saydamlık özelliği kazandıracağız. Saydamlık özelliği başlıktada belirttiğim üzere opacity komutu ile oluşturulmaktadır. Opacity özelliği 0 ile 1 arasında bi değer alır ve 0 görünmez 1 ise resmin orjinal hali anlamına gelmektedir. Şimdi konu ile ilgili bir örnek yapalım.


 

yazdığımız kod sayesinde resim %30 luk bir görünüme sahip olmaktadır.

Bu özelliği herhangi bir resmime link verirken görselliği arttırması amacı ile kullanabileceğimiz gibi arka planda herhangi bir resim var ise ve resmin üzerine yazı yazmak istiyorsak hem resim gözüksün hemde yazımız okunaklı olsun diye resmin altına yarı saydam bir background eklemek amaçlı kullanabiliriz. ( en azından ben çoğunlukla bu amaçla kullanıyorum)

Şimdide buna bir örnek yapalım.

İlk olarak ana divimizi ayarlayalım.

 

Evet css imizi tamamladık. Şimdi ise iç içe 2 adet div oluşturalım.

 

Sınıf atamalarımızı da tamamladık. Kodumuz çalıştığında deneme.jpg backgroundu üzerinde transparan bir kutu ve onun içinde de yazdığımız metin görüntülenecektir. Dilerseniz daha şık durması adına p elementinede bir kaç güzelleştirici kod yazabilirsiniz.

İyi günler dilerim,

2 cevaplar
 1. Arzu Çevikalp
  Arzu Çevikalp says:

  Merhaba,

  Opacity efektini uygulamaya çalıştım ve sanırım yanlış bir şeyler yaptım. Düzeltemiyorum ftp ile yeniden yükledim dosyaları yine olmadı.

  siteye girip düzeltme şansınız olursa çok sevinirim.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın