MsSql Insert Yapısı Ders 4

Merhabalar,

Bu dersimizde daha önceden oluşturmuş olduğumuz bir tabloya sql sorgusu kullanarak nasıl bir kayıt eklenir bunun hakkında bilgi aktarıcam.

Insert anahtar kelimesini daha önceden duymuş olabilirsiniz. Kelime anlamı eklemek olarak söylenilebilir. Sql içinde aynı anlam geçerlidir. Biz bu dersimizde bir tabloya veri eklerken bu kelimeyi nasıl kullanıcağımızı göreceğiz.

İlk olarak ekranın en üst sol köşesinden New Query sekmesine basalım. Sorgumuzu yazacağımız ekran karşımıza geldikten sonra ;

Kullanmak istediğimiz database i seçmek için USE “Database İsmi” Eğer dersleri sıralı olarak takip ediyorsanız sizde şu an Sınıf adında bir db ve içerisinde Ogrenciler, Dersler, Notlar adlarında 3 adet tablo bulunması gerekmekte.

Database seçminin ardından :


 

Yukarıdaki cümleyi açıklayacak olursak ;

OGRENCILER tablosunun içerisine

Adı : BURAK,

Soyadı : ŞENTÜRK,

Numarası : 966,

Sınıfı : MSSQL1A

Değerlerini atayacaktır.

Dikkat ettiyseniz Ogrenciler tablosunun içerisinde 5 adet kolon bulunmaktaydı. Ancak biz Ogrenci_Id için herhangi bir atama yapmadık. Bu kolonu tanımlarken Identity olarak işaretmiş olduğumuzdan her yeni satır eklendiğinde yani tabloda açılan her kayıtta bu kolonun değeri sistem tarafından bir arttırılmaktadır.


 

Öğrencinin adı soyadı numarası yada sınıfı bilgileri o an elimizde olmayabilir. Bu durumda varsayılan olarak insert cümleciğimizin içerisinde NULL ifadesini girebiliriz.

Tablomuza kayıt ekleme dersininde sonuna geldi bir sonraki dersimizde eklemiş olduğumuz kayıt içerisinde değişiklik yapmayı inceleyeceğiz.

İyi Günler Dilerim,

 

1 cevap
  1. yasemen goksu
    yasemen goksu says:

    site yönetimine teşekkür ederim çoğu zaman aradığımız şeyi sitelerde bulamıyoruz oraya buraya yönlendiriyorlar sizin sitenizin içeriği güzel daha çok güncellerseniz sevinirim

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın