Regular Expression Validator Kullanımı

Merhaba,

Bu yazımda size asp.net üzerinde Regular Expression Validator kullanımı anlatacağım. İsim karmaşık gelebilir ancak kullanımı büyük kolaylık sağlayacak olan bir yapıdır. Peki nedir bu Regular Expression.

Regex olarak da kullanılan Regular Expression bir format ya da şablon olarak düşünülebilir. Örn : bir telefon numarasının formatı vardır değil mi ? Türkiyede 3 rakam 3 takam 2 rakam 2 rakam şeklinde. İşte aslında burada bir regex bulunmaktadır. Ya da biliyoruzki bir eposta adresi içerisinde @ işareti olmalı minimum 1 tane . olmalı gibi.

İşte bu taslak tanımlara verdiğimiz isimdir regex. Biz regex i anladıktan sonra her yerde kullanabiliriz. Yani bu formata uyan textleri getir der database ya da bir sayfa içerisinde aratırız ya da veri girişi yaparken bu formatı zorunlu tutarız. Artık orası sizin hayal gücünüz.

Gelelim örnekli anlatıma ;

Bir textbox içerisinde geçerli e-mail kontrolü yapalım.

Text boxumuzu formumuz içerisine ekledik adınıda txtEposta yapalım. Ardından birde aşağıdaki ekran görüntüsünde göreceğiniz soldaki toolbox içerisinde RegularExpressionValidator kontrolümüzü ekliyoruz.

regex

Ekran görüntümüzün şöyle olması gerekiyor.

regex

regex

Gelelim ufak ayarlara ;

Eklediğimiz regex  kontrolünün üzerine bir kere tıklayıp hemen sağ taraftaki properties bölmünden (Eğer properties açık değil ise kontrolün üzerine sağ tuşla tıklayıp açılan context menüden properties seçeneğini seçin)

Error Message : Property si bizim hatalı işlem yaptığımızda ekrana gelecek olan mesajı belirtmektedir. Default olarak RegularExpressionValidator yazar onu şöyle değiştirebiliriz. Lütfen geçerli bir eposta adresi girin.

ControlToValidate : Kontrol edilecek olan kontrolümüz sormaktadır. Yani adını txtEposta olarak verdiğimizi varsaydığım kontrolümüzü seçeceğiz.

Birde ForeColor seçeneğinde kırmızı rengi seçelim ki gözümüze gözümüze batsın o alan.

ValiditionExpression : Bu alanda hangi kontrol şablonunu uygulayacağımızı belirtiyoruz. Biz burada Internet e-mail address seçeneğini seçiyoruz.

3

Artık işlemimiz tamam şimdi deneme zamanı Projemizi çalıştırıyoruz. E-posta alanımız boş iken aşağıdaki gibi gözükecektir.

4

Hatalı bir veri girdiğimizde hemen sağ tarafta uyarımızı görüyoruz.

5

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileği ile,

İyi Günler Dilerim

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın