SAP CO Modülü Ana veri ve Masraf Çeşitleri

SAP CO Modülü

Merhaba,

Uzun zamandır aklımda olan ancak bir türlü fırsat bulamadığım SAP yazı dizime CO Modülü ile devam etmek istedim. Bu yazımda SAP CO Modülü Ana veri, Masraf Çeşitleri hakkında genel bilgi aktarıyor olacağım.

Co modülü Maliyet Muhasebesi yapısının SAP deki karşılığıdır. Günün sonunda hangi bölümlerin ne kadar kar ettiği ya da zarar ettiğinin anlaşılabileceği yönetimsel raporlar bu modül içerisinden çıkmaktadır. Ancak tabi ki bu raporların çıkabilmesi için önce içeriye data girmek gerekmektedir. Bu dataları üzerinde barındıran yapıya SAP içerisinde Anaveri denmektedir.

Peki CO gözünden baktığımızda nedir bu anaveriler ;

Birincil Masraf Çeşitleri : FI modülünde bulunan gelir ve gider hesaplarının Maliyet Muhasebesindeki karşılığı olarak düşünülebilir.  Örn : 350 , 710, 720, 730… gibi… Bu anlattığım yapının asıl adı Birincil Masraf Çeşididir. Hesap planında olan hesaplar bu masraf çeşidinin kapsamına girmektedir.

İkincil Masraf Çeşidi : Hesap planı içerisinde yer almayan hesapları içerisinde barındıran yapıyada SAP içerisinde İkincil Masraf Çeşidi denmektedir.

Bir sonraki konumuzda yine CO modülü anaverilerine devam ediyor olacağım.

İyi Günler Dilerim,

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın