Siber Güvenlik Dersleri 4 Bilinçli İnternet Gezintisi

Merhabalar,

Günümüzde internet, herkesin hayatının belki de en önemli bir parçası haline gelmiştir. Sınırsız Sosyal Medya platformu, haber siteleri, sohbet ortamları derken bunlara erişimin kolaylığı siber tehditlere maruz kalma riskini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, bilinçli internet gezintisi yapmak, dijital dünyada güvende kalmak için son derece önemlidir. Bu kısmı biraz daha uzun tutup bir kaç başlık altında anlatacağım.

İnternette gezmek diyoruz değil mi ? Peki bir tık başa gidelim. İnternete nereden giriyoruz. İşinizde evinizde yani kendi ağınızda yine bir nebze daha güvendesiniz. Peki sosyal ortamlardaki ağlarda ? Örneğin bir cafe’nin interneti ya da hava alanında bir kablosuz network ?? Bir tavsiyede bulunayım mı ? SAKIN! aklınızdan bile geçirmeyin. Internet trafiği kolayca izlenebilen paketleri anlamlandırılabilen (sslli şifreli vs bunlara girmiyorum şimdilik) verinin çalınabildiği gibi manipule edilebilen bir trafiktir. Siz bir havayolu şirketinin ya da cafenin internetine bağlandığınızı sanırken aslında 2 arka masada avını bekleyen bir wireless yayıncısının aynı isimli networküna bağlanıyor ve tüm trafiğinizi onun kurguladığı sistem üzerinden ilerletiyor olabilirsiniz. Düşünseniz bir çok bilginizi o trafik üzerinden avcıya verdiniz ve az sonra 4 5 saatlik bir uçuşa gideceksiniz. Vay halinize.. Benden küçük bir tavsiye ben kimim ki benim bilgilerimi ne yapsınlar yanılgısına sakın takılmayın. Siz, yaptğınız iş, yakınlarınız arkadaşlarınız patronunuz çalışanınız daha aklınıza gelemeyecek bir çok kişi avcının listesine girecektir. Bu tarz saldırılar spesifik olabileceği gibi tamamen şans eseride olabilir. Bunlarıda anlatacağım ilerleyen yazılarımda. Neyse konuyu uzatmayalım neydi altını çizdiğimiz bölüm : Tanımadığımız bilmediğimiz emin olmadığımız network’e dahil olmuyoruz.

Şimdi ikinci kısım :

İnternette gezelim:

İnternet heryeri bangır bangır bana tıkla, ben buradayım, hey sana bir fırsat sunuyorum, bak kaçıracaksın gibi çığırtkanlıklarla dolu bir platform. İnternette gezerken bir kaç ana kurala sadık kalıp uyarsanız başınız çok fazla belaya girmez. Nedir bunlar ?

  1. Kimse babanızın oğlu değil, biri birşeyi sizin gözünüze sokuyorsa ondan uzak duracaksınız. Aslında bu internet için değil fiziksel dünya içinde geçerli. Sizi sizden çok düşünüdüğü söyleyen ve tanımadığınız biri var ise ben olsam o topa çok girmem size de girmenizi tavsiye etmem 🙂
  2. Ben buradayım, bana tıkla, hemen indir, ışık hızı ile indir gibi bir button görüyorsanız ondan uzak duracaksınız.Çünkü %99 palavradır.
  3. Sakın kaçırma, son fırsat, bir tıkla 3 al, %90 indirim kaçıyor gibi sizi aceleye getirmeye çalışıyorsa o sistem oradan uzak duracaksınız. (Bu kısmı sosyal mühendislikte anlatacağım en sevdiğim konulardan olur kendisi)
  4. Aynı cümleyi farklı kombinasyonlar ile yazan sitelerden uzak durun. Zaman kaybıdır içi boştur. Örnek : Size birazdan siber güvenliğin sırlarını anlatacağım, siber güveliğin sırlarını merakmı ediyorsunuz, aslında siber güvelik nedir, sır olmaktan çıktı işte siber güvenlik.. gibi saçmalıklarla zaman kaybetmeyin.
  5. Girdiğiniz sitenin ssl sertifikası var mı kontrol edin. Yoksa güven bareminizi biraz daha düşürün.

En temel 4 5 kuralı sıralayarak bir nebze farkındalığımızı arttırabiliriz diye düşünüyorum. Yazı serimize zararlı yazılımlara karşı korunma yolları başlığı ile devam edeceğiz.

Linkedin Siber Güvenlik grubumuzu da takip etmeyi unutmayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın