VMware WorkStation üzerinde Ubuntu 14.10 Kurulumu

Merhaba,

Bu yazımda WmWare Workstation üzerine Uubntu 14.10 64 bit kurulumunu anlatıyor olacağım. Aslında kurulum gayet basit. Sadece next next diyerek kurulumu tamamlayabiliyoruz. Bir iki ufak trick var ancak onlarıda bu yazıyı okumdan dahi rahatça atlatabilirsiniz. Olsun ben yinede anlatayım istedim. Neyse Lafı uzatmadan başlayalım kuruluma ; Kurulumunu yapacağımız dosyayı indirmek için : [button color=”orange” size=”small” link=”http://releases.ubuntu.com/14.10/ubuntu-14.10-desktop-amd64.iso” target=”blank” ]İndir[/button] (1.1. gb)

İlk olarak Wmware üzerinde sol üstten File sekmesine basıyor ve New Virtual Machine seçiyoruz. Karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir.

1

Bu ekranda Typical sekmesini işaretliyor ve next diyoruz.Dilersek burada custom seçeneğini seçip kendi konfigürasyonumuzu belirtebiliriz.

2

 

Burada kurulum için kaynak dosyamızı seçiyor ve devam ediyoruz. Kaynak dosyasını zaten indirmiştik.

3

 

Burada bize username ve pass bilgisi girmemizi söylüyor. Burada ben admin olarak girdim. Ancak ileride benden admin zaten kullanılmaktadır. Lütfen başka bir ad seçin diyecek. Dolayısı ile çok ta takılmamakta fayda var burada diyor ve next tuşuna basıyoruz.

4

Burada VM adımızı soruyor varsayılan olarak bırakıp next diyebiliriz ya da dilediğimiz bir ismi burada tanımalayabiliriz. Bu isim vm içerisinde gözükecek olan isimdir.

 

5

Açıkçası 20 gb lik alan yeterli ancak siz dilerseniz hdd boyutunuza göre bu rakamı yükseltebilirsiniz. Burada split seçeneğini seçiyoruz. 20gb lik bir alan seçtiğimizden hız olarak bir fark olmayacaktır. Ancak dilerseniz yine single file seçeneğini seçebilirsiniz.

6

 

Ve finish sekmesine basıp VM ayarlarını bitirip artık kuruluma geçiyoruz. Ben memory’i 1 gb den 2 gb ye çıkardım. Geri kalan ayarları aynı bıraktım.

7

Kurulum başladığı gibi software updateleri kontrol ediliyor.

8

 

İşte o çok sevdiğimiz icon…

9

 

Yükleme devam ediyor.

10

 

Bu alanda bize kullanıcı oluşturmamız için bir kaç ufak bilgi soruyor.

11

 

Kuruluma devam ediliyor.

 

12

 

Artık kurulum tamamlandı. Sisteme login oluyoruz. Gördüğünüz üzere kurulum inanılmaz derecede basit.

 

İyi Günler Dilerim,

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın