WordPress Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

Merhaba,

 

Az önce benimde yaşadığım ve çözdüğüm WordPress Türkçe karakter sorunun çözümüne kısaca değinmek istedim.

Öncelikle şu ayrımı yapalım Türkçe karakter sorunundan kastımız nedir.

1. Karakterler abidik gubidik şekilde çıkıyor. Ben bu karakterleri tanımlayamıyorum bile.

2. Türkçe karakterler ufak tefek çıkıyor.

 

Şimdi sorunumuzu tanımladığımıza göre iki durum içinde kısa çözüm yollarımızı yazalım. (bendeki sorun 2. si idi bariz font problemi)

Türkçe olmayan karakterler ile karşılaştığımızda bununda 2 farklı çözümü bulunmakta kısaca nedeninden bahsetmek isterim.

Database (Veritabanı) içerisinde Türkçe olan karakterler temanız tarafından doğru dil kodlaması ile okunmuyor olabilir. Bunun için direk database içerisinden tek tek düzenleme yapmak gerekmekteki bu biraz uzun bir işlem kolaylıklar diliyorum.

Temanızın arayüzünde bulunan temanıza ait yazılar hatalı olarak geliyor olabilir. Bunun için yapılması gereken işlem basit.

Herhangi bir ftp programı ile ftp nize bağlanıp header.php dosyasını indirelim. Bu dosyasda </head> tagının hemen üstüne şu kodu yapıştıralım.

<meta http-equiv="Content-Type"content="text/html; charset=utf-8">

Kaydedip tekrar ftp ye yükleyelim. Bu kod sayesinde hatalı formatta okunan yazılar artık Türkçe’ye uygun bir şekilde okunacaktır.

Gelelim ikinci duruma. Eğer karakterler çıkıyor ancak fontun desteği olmadığından irili ufaklı gözüküyor ise o fontu değiştirmemiz gerekmektedir.

Bunun için ;

Yine ftp programı ile ftp ye bağlanıp style.css dosyasını bilgisayarımıza indirip notepad içerisinde açıyoruz. Bende yaşanan problem yazdığım yazıların başlıklarında yaşanmakta idi. Dolayısı ile ben bu css dosyası içerisinde .post-title diye bir arama yaptım. Arama sonucunda tüm post title alanlarını etkileyen kod satırını buldum. Bu satırın hemen altında font-family kod bloğunu gördüm. En başta bulunan benim temama özel olan fontu sildim ve en başa arial fontunu getirdim.

Bu sayede artık gönderi başlıklarında artık arial fontu kullanılacak ve Türkçe karakter sorunu yaşanmayacak. Siz dilerseniz buraya Türkçe karakter destekleyen başka bir font implemente edebilirsiniz. Benim sorunum post başlıklarında idi. Siz farklı yerlerde sorun yaşıyor iseniz tavsiyem önce fontun adını bulun sonrasında o font adını style.css içerisinde aratıp bulduğunuz yerden kaldırın.

 

İyi Günler Dilerim,

 

 

 

23 cevaplar
 1. safi.laz
  safi.laz says:

  ya 1 haftadır bu sorunu facebookta yaşıyorum. tarayıcıda bi problem vardır dedim 4 tarayıcı denedim, yine aynı yine aynı. ve sadece facebookta bu sorun var. hocam neden olur ki acaba? 🙂

  Cevapla
 2. Burak Şentürk
  Burak Şentürk says:

  Merhaba,

  Facebookta yaşadığın sorun muhtemelen buradakinden farklı. Denetim masasına girdikten sonra  Font/Yazı Tipleri adında bir klasör olacak o klasörün içerisinde “Helvetica Neue” adında bir  yazı karakteri varsa onu silip facebook’a tekrar giriş yaparmısın. Denedikten sonra sonucu yazarsan problem çözülmez ise tekrar bir şeyler düşünürüz.

  İyi Günler Dilerim,

  Cevapla
 3. Yenal
  Yenal says:

  Hocam merhaba;

  Bende siteme meta tag ve meta açıklama ekliyorum burada türkçe karakterler bozuk çıkıyor. Sizin önerilerinizi denedim ama yapamadım. style css de font family : tahoma olarak görünüyor ben bunları ariel yaptım ama düzelmedi. sitemin header kısmında kodu var. sizce ben nerde hata yapıyorum bana yardım edermisiniz

  Cevapla
 4. Mehmet BARUN
  Mehmet BARUN says:

  Merhaba hocam aynı sorun bende de var tüm bunları yaptım fakat düzelmedi vps ye geçiş yaptıktan sonra oldu

  Cevapla
 5. armani
  armani says:

  Merhaba  dediklerinizi yaptim fakat  degisen birsey  olmadi acaba  degisen wordpress sürümüne göre degiskenlikmi  vardir  acaba, ben almanca  kullaniyorum ama  sorun sonucta ayni sorun ö veya ü gibi karakterleri göstermiyor.

  Cevapla
 6. Zeliha Canderengül
  Zeliha Canderengül says:

  benim websitemin sadece ana sayfasında türkçe karakter sorunu var ı harfi yerine soru işareti çıkıyor ne yapabilirim.. yardımcı olabilirmisiniz. http://www.evdenevenakliyatcom.com ana sayfadaki nakliyat haberleri bölümünde son eklenen 4 haber gösteriliyor bu alanda sorun var. ben o alanla ilgili php dosyalarını bomsuz utf8 ile düzeltmeme rağmen sorun değişmiyor. Ama iç sayfalarda ı harfi düzgün çıkıyor. yardımcı olun lütfen.

  Cevapla
 7. halkegitimkurs
  halkegitimkurs says:

  slm.
  sitemde şöyle bir sorun ortaya çıktı. son 4 gündür google plus paylaşımlarında türkçe karakter sorunu oluşuyor. önceki yayınlanan yazılarda bir sorun olmuyur google + paylaşımında. diğer sosyal medya ve sitede her hangi bir türkçe karakter sorunu yok. google hesabımda başka sitelerde denediğimde türkçe karakter sorunu oluşmuyor, farklı tarayıcılarda sonuç aynı.

  Cevapla
 8. medicol35
  medicol35 says:

  burakcım harikasın arkadaşlar ftpye girmekde zorlanıyorsanız wordpress görünüm sekmesi altında bulunan düzenliyici sekmesinden temanızın header.php dosyana burak kardeşimin vermiş olduğu bu mükemmel kodu yapıştırın işlem tamamdır.İkinci bir alternatif olarak bu yolu yazıyorum

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın