WordPressiniz Çokmu Yavaş ? Bu yazı sizin için

Merhaba,

Bu yazım wordpress sayfam ya da admin panelim çok yavaş diyen arkadaşlara gelsin.

Öncelikle şunu belirtmek isterim yaşadığını problemin birden fazla nedeni olabilir. Bunlar server’ınız kaliteli olmayabilir, belki herşey hızlı ama sizin bağlantınız kötü, belki büyük boyutlu dosyalar kullanıyorsunuz, belki eski bir sürüm kullanıyorsunuz gibi gibi gibi…

Bunların hepsi tamamda peki ya kullandığınız eklentiler sorun teşkil ediyor olabilir mi ? Bence olabilir. Yavaşlık problemlerinin bir çok nedeni olabilir ancak en çok karşılaşılan ve farkına varmadığımız olanı eklentilerdir.

Sayfanızın hızını kontrol edebilmek için şu siteleri ziyaret edebilisiniz. Bu sitelerde detaylı raporlarda almak mümkün, sitenin ilk açılış hızından tutunda içerisinde barındırdığınız resimlerin boyut analizlerine kadar bir çok konuda hizmet sunmaktadırlar.

Tools PingDom

Webpagetest

Gelelim fasulyenin faydalarına. Tüm eklentileri kapattığınızda siteniz gayet hızlı çalışıyor mu ? Eğer bu sorunun cevabı evet ise doğru yoldayız.

Farkında olmadan bir dünya eklenti yükleyip, bunların bir kısmını silip bir kısmını etkinsizleştirip bazılarınıda silmeyi unuttuğumuz bir gerçek. Aslında farkında bile olmadığımız ancak arka planda çalışan gerekli gereksiz bir dünya eklentiden farkında olmamızı sağlayacak bir eklenti ile tanıştıracağım sizi.

P3 Plugin Profiller adında bir eklenti dir tanıştaracağım eklenti. Bu eklentiyi eklentiler > yeni ekle deyip sisteminize ekleyin. Kurulum tamamlandıktan sonra araçlar sekmesi altına bir link gelecektir. Kullanmakta olduğunuz tüm eklentiler aktifken  bu linke tıklayın ve taramayı başlatın. Taramam tamamandığında size grafik üzerinde hangi eklentinin sayfanızı ne kadar yavaşlattığını sunacak buna göre sizlerinde aksiyon almanızı sağlayacaktır. Dilerseniz yavaşlatan bu eklentileri kapatıp analizi tekrar başlatıp aradaki farkı görebilirsiniz. Bu eklentinin bir güzel yanıda şu sadece web sayfanızda değil aynı zamanda admin panelinizde de çalışıyor olması.

Eh ben anlatacağımı anlattım gerisi sizde artık 🙂

Umarım bu bilgi işinize yarar,

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

İyi Günler Dilerim,

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın